Do 25 km/h bez řidičáku!

Peugeot Kisbee Streetline Satin Flash Silver
Peugeot Kisbee Streetline Satin Flash Silver

Peugeot Kisbee Streetline Satin Flash Silver

Od 1.1.2022 je možné řídit motorová vozidla s maximální rychlostí omezenou na 25 km/h bez platného řidičského oprávnění. Tato legislativní úprava následuje celoevropský trend sjednocování pravidel silničního provozu v rámci EU.

Pro řízení dvoukolových a tříkolových vozidel s maximální rychlostí do 25 km/h už není potřeba žádné řidičské oprávnění. Doposud jste na cokoli dvou- a tříkolového s rychlostí do 45 km/h potřebovali alespoň řidičák AM, odteď je AM pro rozmezí 25-45 km/h. Kdybyste to chtěli konkrétně, tak starý známý zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, § 80a odst. 1 písmeno a). Pro čtyřkolová vozidla patřící pod AM se po stránce rychlosti nic nemění, tady to je „s konstrukční rychlostí nepřevyšující 45 km/h“ bez spodního limitu, ovšem mění se maximální výkon ze 4 na 6 kW. A pokud mezi motorkáře budeme počítat i čtyřkolkáře, tak ti s řidičským oprávněním B1 můžou nově řídit terénní čtyřkolky s jakkoli výkonným motorem, doposud mohli jen do 15 kW.

Značka Peugeot Motocycles takto upravené skútry o objemu do 50 ccm již řadu let v jiných evropských zemích, kde na nich jezdí jak mladí studenti, tak i senioři. Nabídka skútrů omezených na 25 km/h představuje výběr z barevných variant standardních 50 ccm modelů.

Tyto skútry je stále nutné přihlásit na značky, podstupovat pravidelné technické prohlídky a mít na ně povinné ručení.

V nabídce jsou modely Kisbee a Streetzone, které vychází ze stejného technického základu, přesto ale mají několik odlišností. Streetzone nabízí oproti Kisbee USD přední vidlici, větší přední brzdový kotouč, kola s vysokým profilem a povedené designové vychytávky.

Co pro nás motorkáře znamená to „do 25 km/h bez řidičského oprávnění“? Vlastně asi nic, tohle bude zajímavé spíše pro 15leté studenty, nebo naopak důchodce.